Wykonujemy badania rentgenowskie klatki piersiowej i kości, a także przewodu pokarmowego przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego.
Zdjęcia klasyczne klatki piersiowej i kości wykonujemy w technice cyfrowej. Technika cyfrowa eliminuje klisze fotograficzne i pozwala na uniknięcie błędów powstających w trakcie obróbki klisz oraz skraca do kilkunastu sekund czas od wykonania zdjęcia do uzyskania obrazu.
Technika cyfrowa pozwala także 10-50-krotne na skrócenie czasu ekspozycji co znacznie poprawia jakość badania – zwiększa jego ostrość; ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania. Obraz cyfrowy charakteryzuje się znacznie większą rozdzielczością niż zdjęcia wykonywane techniką klasyczną, dzięki czemu można go powiększać oraz zmieniać jego kontrast i zaczernienie, oglądać w negatywie i w pozytywie, dzięki czemu zwiększa się wykrywalność zmian patologicznych. Badania wykonane techniką cyfrową można archiwizować na serwerach, płytach CD i DVD, przesyłać drogą elektroniczną oraz powielać.
Zdjęcia klatki piersiowej
Zdjęcia klatki piersiowej wykonuje się celach profilaktycznych i diagnostycznych.
Wskazania do badań rtg klatki piersiowej:
- profilaktyka nowotworów i przewlekłych schorzeń zapalnych płuc, przede wszystkim gruźlicy.
- zmiany zapalne płuc i opłucnej,
- podejrzenie guza, przerzutów nowotworowych oraz powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia,
- ocena położenia oraz wielkości serca, a także aorty i naczyń krążenia płucnego.
Prosimy o przyniesienie wcześniejszych badań rtg klatki piersiowej do porównania, o ile były wykonane poza Zakładem Radiologii UCK.
Zdjęcia kostne
Zdjęcia kostne wykonuje się w celu uwidocznienia zmian pourazowych (i ich gojenia), zmian zwyrodnieniowych, zmian zapalnych i zmian nowotworowych w obrębie kości. Zdjęcia kości nie pozwalają na ocenę chrząstki stawowej, więzadeł i ścięgien oraz przepuklin materiału tarcz międzykręgowych. Słabo uwidoczniają tkanki miękkie. Dobrze przedstawiają zwapnienia i skostnienia w obrębie tkanek miękkich.
Przygotowanie do zdjęć rentgenowskich
Zdjęcia klatki piersiowej i kości nie wymagają specjalnego przygotowania z wyjątkiem zdjęć kręgosłupa lędźwiowego, kości krzyżowej, stawów krzyżowo-biodrowych i kości miednicy. Przed wykonaniem zdjęć kręgosłupa lędźwiowego, kości krzyżowej, stawów krzyżowo-biodrowych i kości miednicy - w dniu poprzedzającym badanie zaleca się:
- unikać pokarmów wzdymających oraz zawierających błonnik i skrobię – czyli unikać surowych warzyw i owoców, roślin strączkowych, kapusty, otrębów, kaszy i pieczywa,
- nie spożywać napojów słodzonych i gazowanych,
- 3-krotnie zażyć po 2 tabletki zapobiegające wzdęciom i gromadzeniu się gazów w jelitach, np. Espumisan lub inny lek o podobnym działaniu.
Pacjenci z zaparciami na 48 godzin przed badaniem powinni przyjąć środek przeczyszczający - ściśle według zaleceń lekarza: Bisacodyl, Alax, Sir Lactulosum, Xenna Extra, Regulax itp.
W dniu badania zaleca się:
- rano zażyć kolejne dwie tabletki preparatu zapobiegającego wzdęciom (np. Espumisanu) i pozostać na czczo (nic nie jeść),
- nie palić tytoniu i nie żuć gumy
- zgłosić na badanie RTG najlepiej rano
Dobre przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego i umożliwia dokładniejszą diagnozę.
Rentgenowskie badanie przewodu pokarmowego
Badanie przewodu pokarmowego obejmuje badanie przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego. Badanie polega na doustnym podaniu specjalnego środka kontrastującego i obserwowaniu przy pomocy promieniowania rentgenowskiego jak środek ten przechodzi przez przewód pokarmowy.
Wskazania
Przy pomocy tego badania można wykazać szereg nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym, takich jak: wady wrodzone, zwężenie czy infekcje przełyku, refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, polipy, uchyłki i nowotwory przewodu pokarmowego, zmiany w przebiegu choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (colitis ulcerosa). Badanie przewodu pokarmowego wykonywane jest na podstawie skierowania lekarskiego od specjalisty. Badanie finansowane jest przez NFZ lub przez pacjenta (jeśli lekarz kierujący nie ma podpisanej umowy z NFZ).
Zakres badań
W zależności od wskazań lekarskich, badanie może obejmować sam przełyk, przełyk + żołądek + dwunastnicę albo cały przewód pokarmowy. W zależności od zakresu badania, może ono trwać od 30 minut (sam przełyk), przez kilka godzin (przełyk-dwunastnica), aż po cały dzień (cały przewód pokarmowy). W wyjątkowych sytuacjach, przy bardzo wolnym pazsażu środka kontrastującego przez przewód pokarmowy, badanie może być kontynuowane następnego dnia.
Przygotowanie do badania
Jeśli badanie ma dotyczyć tylko górnego odcinka przewodu pokarmowego (do dwunastnicy), to wystarczy w przeddzień zjeść lekkostrawną kolację a w dniu badania zgłosić się na czczo.
Jeśli badanie obejmuje cały przewód pokarmowy, wówczas wymagane jest dokładniejsze przygotowanie:
- należy zakupić w aptece środek przeczyszczający Fortrans i enemę,
- przeddzień badania można zjeść tylko śniadanie i płynny posiłek na obiad (zupa, jogurt),
- od godziny 16. do wieczora należy wypić 1-2 litry wody z preparatem Fortrans, jedną saszetkę preparatu rozpuszcza się w litrze wody,
- w dniu badania rano należy wykonać wlewkę doodbytniczą (enemę), aby oczyścić końcowy odcinek jelita grubego,
- na badanie trzeba przyjść na czczo, nie można spożywać żadnych posiłków rano.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza kierującego na badanie albo porozmawiać z lekarzem w Zakładzie Radiologii UCK.
Przeciwskazania
Badania RTG są związane z ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie i wykonywane zbyt często mogą być szkodliwe dla organizmu ludzkiego, dlatego nie powinno się ich wykonywać bez istotnych wskazań, a także u kobiet ciężarnych, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży (okres organogenezy), ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Kobiety w wieku rozrodczym, u których zachodzi możliwość, że są w ciąży, powinny przed badaniem poinformować o tym fakcie lekarza lub personel placówki diagnostycznej.