Project No. STHB.01.01-IP.01-0005/23
AMBeR – Advanced Modeling of Baltic cancer e-caRe
Okres realizacji projektu: wrzesień 2023 – sierpień 2026
Całkowity budżet: 3,3 mln euro
Projekt ma na celu opracowanie modelu wdrożenia rozwiązań e-zdrowia dla pacjentów onkologicznych i ogólny zakres opieki onkologicznej. Obejmuje to pilotażowe testy cyfrowych narzędzi do monitorowania pacjenta „z domu” i rehabilitacji zdalnej mające na celu zmniejszenia liczby wizyt szpitalnych i poprawy jakości życia pacjentów chorych na raka. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne uczestniczy w nowej międzynarodowej współpracy w zakresie badań nad efektywnymi metodami wsparcia telemedycznego. Programem objęto szczególnie regiony wiejskie oraz oddalone od centrów leczniczych, które mogą skorzystać z planowanych do testów nowych rozwiązań. Porównania rozwiązań i procesów będą prowadzone we współpracy między wszystkimi partnerami projektu.
Partnerzy:
- Oddział Onkologii Klinicznej i Opieki Paliatywnej, Szpital Uniwersytecki w Zelandii (partner wiodący, Dania)
- Szpital Engelholm, region Scania (Szwecja)
- Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Rostocku (Niemcy)
- Uniwersytet Medyczny w Greifswaldzie (Niemcy)
- Katedra Hematologii i Transplantologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (Polska)
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (Polska)
- BISER – Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych (Polska)
- Wydział Nauk o Zdrowiu – Uniwersytet w Kłajpedzie (Litwa)
Opis projektu
Program Interreg Południowy Bałtyk 2021-27 wskazał na dysproporcje w potencjale innowacyjnym na obszarze Południowego Bałtyku, a także między obszarami miejskimi i wiejskimi. W publicznej opiece zdrowotnej innowacje są bardzo potrzebne, aby poradzić sobie ze wzrastającą dramatycznie liczbą pacjentów onkologicznych, wynikającej m.in. z rosnącej długości życia, a także diagnozowanych w większej liczbie, dzięki ulepszonej diagnostyce i leczeniu.
Jednocześnie połączenie dużych odległości do specjalistycznych klinik i większej liczby osób, które przeżyły raka, wymaga wytworzenia nowych sposobów monitorowania leczenia oraz zmian w rehabilitacji onkologicznej, przenosząc monitoring i leczenie do domów pacjentów dzięki innowacyjnym wykorzystaniu technologii cyfrowych. Cyfryzacja oferuje unikalną możliwość znacznie większego zaangażowania pacjentów oraz ich krewnych w proces leczenia.
Wizją projektu AMBeR jest dzielenie się doświadczeniami i wiedzą między partnerami projektu oraz zapewnienie modelu wdrażania i wkładu w wytyczne polityczne na poziomie regionalnym i krajowym.
Celem projektu jest przeprowadzenie pilotażowych wdrożeń różnych rozwiązań e-zdrowia w kilku ośrodkach w całej strefie objętej projektem i opracowanie w ten sposób modelu e-opieki nad pacjentami chorymi na raka.
Projekt skupia się na początku na monitorowaniu procesu leczenia w domu pacjenta i rozwiązaniach e-rehabilitacyjnych, które mogą zapewnić skoncentrowaną na pacjencie opiekę oraz ciągłość opieki, i w efekcie ostatecznie zapewnić lepsze wyniki osobom, które przeżyły raka. Zakładamy, że rozwiązania cyfrowe mogą wyeliminować bariery dla opieki i rehabilitacji na najwyższym poziomie, jednak potrzebne są staranne testy i rozwój narzędzi, ponieważ w przeciwnym razie możemy zaobserwować - podobnie jak w przypadku większości nowych metod leczenia raka - że dysproporcje w dostępie i przeszkody mogą wzrosnąć w efekcie wdrożenia.
Podsumowując, projekt może potencjalnie:
- zmniejszyć liczbę wizyt w szpitalu i skrócić czas transportu pacjentów chorych na raka na obszarach wiejskich;
- umożliwić wcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji onkologicznej i udostępnienie jej większej liczbie pacjentów;
- poprawić personalizację opieki i upodmiotowienie pacjentów oraz poprawić jakość życia pacjentów;
- zmniejszyć nierówności społeczne i geograficzne w opiece zdrowotnej dzięki lepszej dostępności i szerszemu włączeniu społecznemu
- przyczynienie się do wyższej jakości i skuteczności leczenia, a także opieki prawdziwie skoncentrowanej na pacjencie.
Bezprecedensowa skala i zakres projektu sprawiają, że jest to cenna inicjatywa w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk. Po raz pierwszy pięć krajów Południowego Bałtyku (konsorcjum obejmuje wiodące medyczne instytucje badawcze i ośrodki kliniczne) z różnymi systemami opieki zdrowotnej, przeprowadzi wspólny projekt w celu opracowania innowacyjnego modelu wdrażania wysokiej jakości rozwiązań e-zdrowia.
W ten sposób model AMBeR będzie sprzyjał cyfryzacji usług publicznych w opiece zdrowotnej i pozwoli na przyjęcie przez inne instytucje w ramach SBA, ostatecznie cyfryzując opiekę zdrowotną i integrację usług.
Jest to wyraźnie zgodne z Działaniem 1.1 Programu: Cyfryzacja regionu, które będzie wspierać cyfryzację usług publicznych i zwiększać poziom cyfryzacji różnych sektorów, co doprowadzi do zintegrowanych usług i silniejszej łączności w ramach SBA.
Dwa poprzednie projekty Seed Money pokazały, że wszyscy partnerzy podzielają doświadczenie i obawy związane z nierównościami społeczno-ekonomicznymi i geograficznymi w opiece zdrowotnej. Wszyscy partnerzy są przekonani, że w przyszłości z większą liczbą pacjentów istnieje pilna potrzeba przeniesienia diagnostyki, monitorowania leczenia i rehabilitacji bliżej domu pacjenta za pomocą rozwiązań cyfrowych - przenoszenia danych, a nie pacjentów.
Partnerzy odkryli różnice w obecnym wykorzystaniu narzędzi cyfrowych w opiece nad chorymi na raka i żaden z partnerów nie ma modelu wdrażania narzędzi cyfrowych w celu promowania i wspierania opieki nad chorymi na raka skoncentrowanej na pacjencie. Celem projektu jest opracowanie takiego modelu, który uwzględniałby obecne bariery zarówno dla pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia w zakresie wdrażania nowych narzędzi cyfrowych w opiece onkologicznej. Transgraniczna współpraca i wymiana wiedzy na temat wykorzystania nowych technologii cyfrowych w diagnostyce i monitorowaniu domowym, a także rehabilitacji pacjentów onkologicznych zapewni takie modele, które będą przydatne w całym regionie Południowego Bałtyku.