Klinika Neurologii Dorosłych UCK rozpoczęła realizację nowego interdyscyplinarnego programu opieki nad pacjentami chorującymi na stwardnienie rozsiane. Obecnie grupa ta stanowi 220 osób zakwalifikowanych do przewlekłego leczenia w szpitalu.
Osoby chorujące na stwardnienie rozsiane często wymagają szybkiej pomocy w pojawiających się dolegliwościach, ale także rozmaitych wątpliwościach. Dlatego w UCK pacjenci mogą zdalnie skorzystać z dedykowanego do ich użytku numeru telefonu i adresu mailowego, odpowiedź uzyskują bardzo szybko - na bieżąco. Zwrotnie udzielana jest im porada, są umawiani na rozmowę telefoniczną, bądź wyznaczany jest dla nich przyspieszony termin wizyty lekarskiej lub konsultacji specjalistycznej. Do każdego zgłaszanego problemu personel Kliniki podchodzi indywidualnie, a przypadki chorych są regularnie omawiane podczas konsyliów.
Tym, co wyróżnia nowy program Kliniki Neurologii Dorosłych UCK spośród oferty innych szpitali na terenie Polski jest możliwość uzyskania przez chorego pomocy psychologicznej, zarówno w obszarze pojawiających się w przebiegu choroby zaburzeń poznawczych, jak i coachingu, który ułatwia chorym radzenie sobie z trudnościami dnia codziennego.
Zespół centrum stwardnienia rozsianego składa się z dwóch lekarzy, wyspecjalizowanych pielęgniarek, a także dedykowanej chorym na SM pomocy psychologicznej i fizjoterapeutycznej. Stosowana wielokierunkowa terapia pozwala na optymalne dostosowanie istniejących niepełnosprawności do warunków życia chorych.
Zastosowane w Klinice Neurologii Dorosłych UCK rozwiązanie przede wszystkim znaczącą wpłynęło na wzrost standardu życia pacjentów leczonych w szpitalu UCK, na ich poczucie bezpieczeństwa i świadomość dostępu do szerokiego spektrum usług. Stanowi także istotne ułatwienie w czasie pandemii.
Kontakt dla pacjentów Kliniki:
e-mail: stwardnienierozsiane@uck.gda.pl
tel.: 695 802 222
Klinika Neurologii Dorosłych UCK, w ramach działalności centrum stwardnienia rozsianego, oferuje swoim pacjentom:
- telefoniczny i mailowy kontakt z zespołem
- edukację w zakresie stosowanej terapii (np. techniki samodzielnego wykonania iniekcji)
- edukację w zakresie prowadzenia samokontroli i zapobiegania powikłaniom
- edukację w zakresie radzenia sobie z ewentualnymi powikłaniami
- możliwość odbioru leków co 3 miesiące (styczeń, marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień) bądź w ustalonym terminie
- diagnozę neuropsychologiczną w trybie ambulatoryjnym oraz psychoterapię
- fizjoterapię w trybie ambulatoryjnym
Osoby z podejrzeniem SM (wymagające dalszej diagnostyki), bądź z rozpoznanym SM, ale będące pod opieką innej jednostki niż UCK, prosimy o rejestrację do jednego ze specjalistów w neurologicznej Poradni Przyklinicznej UCK (ogólna rejestracja poradni UCK) lub dokonanie zapisu na hospitalizację planową na podstawie wystawionego skierowania do Szpitala przez lekarza kierującego. W tym celu należy skontaktować się z sekretariatem Kliniki, uzgodnić dostarczenie skierowania w formie zdalnej poprzez podanie kodu dostępu do e-Skierowania lub skierowania w formie papierowej. Lekarz Kliniki dokona oceny kwalifikacyjnej zależnej od sytuacji klinicznej pacjenta, mając na względzie wskazania lekarza kierującego.