Święto transplantologii w UCK - poznaliśmy zwycięzców plebiscytu
Wybrano zwycięzców plebiscytu na najlepszego transplantologa w UCK. 20 maja 2025 odbyła się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym 4. Gala Transplantologii. Podczas wydarzenia podsumowano wyniki programów transplantacyjnych w gdańskim ośrodku oraz przyznano nagrody w kategoriach: lekarz, pielęgniarka i wsparcie transplantacji oraz nagrodę specjalną.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, jednym z największych ośrodków transplantacyjnych w Polsce, co roku odbywa się Gala Transplantologii, podczas której ma miejsce podsumowanie programów transplantacyjnych w gdańskim ośrodku. I tak, w 2024 przeszczepiono najwięcej szpików i komórek krwiotwórczych – 159, trochę mniej, bo 126 wykonano transplantacji nerek, przeszczepiono także aż 78 wątrób i 71 rogówek oraz 50 płuc i 17 serc. Łącznie w gdańskim ośrodku wykonano 504 transplantacje narządów. To rekordowa liczba, którą udało się uzyskać dzięki zaangażowaniu i współpracy zespołów transplantacyjnych. A przede wszystkim dzięki dawcom i ich rodzinom, które wyraziły zgodę na pobranie narządów.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było ogłoszenie zwycięzców plebiscytu na transplantologa roku, którego wyłonili pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. 4. Galę Transplantologii zdominowali pracownicy Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjne i Ogólnej UCK. Nagrody odebrali w kategoriach: LEKARZ - dr n. med. Marian Łukiański, PIELĘGNIARKA - Edyta Strahl-Brzeska, WSPARCIE TRANSPLANTACJI - Alicja Patoła oraz w kategorii NAGRODA SPECJALNA – Fundacja DKMS (sylwetki zwycięzców znajdują się poniżej).
- Pomorze nieustannie znajduje
się w czołówce regionów, w których świadomość o transplantacjach i dawstwie
jest największa, między innymi dzięki nagrodzonym laureatom. Świadczy o tym na
przykład wzrost liczby przeszczepów nerek od dawców żywych, których w ubiegłym
roku odbyło się w Gdańsku aż siedemnaście. Mam nadzieję, że ta liczba będzie
rosnąć. Kluczowe w tej kwestii jest budowanie pozytywnego obrazu transplantacji
nie tylko przez środowisko medyczne, ale również przez rodziny i samych
uratowanych pacjentów – mówił dr Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, szpitala klinicznego GUMed.
UCK znajduje się w czołówce polskich szpitali nie tylko pod względem przeszczepianych narządów, ale także biorąc pod uwagę dawstwo, o czym opowiedzieli: dr Jakub Kraszewski, prof. Radosław Owczuk, mgr Anna Milecka. Podczas tego wykładu odbyła się międzyośrodkowa wymiana doświadczeń dzięki połączeniu na żywo z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu, gdzie w tym samym czasie odbywała się Wrocławska Majówka Transplantacyjna.
Podczas wydarzenia wysłuchaliśmy także prezentacji na temat roli w procesie transplantacji koordynatorów transplantacyjnych, a także psychologów, fizjoterapeutów i dietetyków, którzy nie uczestniczą bezpośrednio w operacji, ale ich wsparcie w przygotowaniu pacjenta do zabiegu oraz jego rekonwalescencji jest bardzo istotne.
- Jesteśmy dumni z naszego
szpitala uniwersyteckiego i z lekarzy tu pracujących. Dokonują niesamowitych
rzeczy, aby leczyć pacjentów. W Polsce nadal poziom wyszczepialności jest
niższy niż w Europie, co powoduje, że niestety nadal wielu pacjentów nie
doczekuje do momentu, gdy pojawia się właściwy przeszczep. Dlatego to tak ważne,
abyśmy mówili o transplantologii i uczyli społeczeństwo. To właśnie robimy
każdego dnia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Uniwersyteckim Centrum
Klinicznym – podkreślał prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed.
SYLWETKI ZWYCIĘZCÓW 4. GALI TRANSPLANTOLOGII UCK
- Kategoria LEKARZ - dr n. med. Marian Łukiański, Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK
Z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym związany od 1.10.1981 r., kiedy to tuż po studiach rozpoczął pracę w szpitalu (czyli prawie 44 lata temu). Zamiłowanie do medycyny przekazali mu w genach rodzice, również lekarze. Przez wiele lat zajmował się głównie chirurgią ogólną, wykonując właściwie wszystkie rodzaje operacji z tego obszaru. Jednak od prawie samego początku, bo już od drugiego zabiegu, uczestniczył w transplantacjach nerek, zatem specjalizacja z transplantologii była dla niego naturalnym wyborem. Biorąc pod uwagę jedynie dane z ostatnich 10 lat, liczba zabiegów związanych z transplantacją, w których brał udział wynosi ponad 1100, w tym ponad 500 z nich to przeszczepienia nerek. Brał też udział w transplantacjach wątroby. Od stycznia właściwie częściowo przebywa na emeryturze, jednak wciąż pracuje 3 dni w tygodniu i chętnie odpowiada na wezwania. Aktywnie przyczynia się do wykształcenia swoich następców, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą jako dydaktyk na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Na pytanie o największy sukces po 44 latach pracy zawodowej odpowiada żartem: „Dotrwałem”, po czym dodaje, że największą satysfakcję daje mu każdy pacjent, do którego poprawy stanu zdrowia, czy nawet uratowania życia, się przyczynił. Prywatnie miłośnik roweru oraz ojciec trzech dorosłych synów.
- Kategoria PIELĘGNIARKA - Edyta Strahl-Brzeska, Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK
Jest doświadczoną pielęgniarką, specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Od początku swojej kariery zawodowej związana z Kliniką Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej. Obecnie pracuje na Oddziale Transplantacji Wątroby, właściwie od samego początku istnienia tego oddziału.
W trakcie swojego życia zawodowego zdobyła bogate doświadczenie, poszerzając je również dzięki licznym kursom i szkoleniom, m.in. z edukacji diabetologicznej z insulinoterapią, zasad komunikacji interpersonalnej z pacjentem oraz planowania pracy terapeutycznej.
Lubi ludzi i pracę z nimi, przynosi pani Edycie dużo satysfakcji. Jak podkreśla - cenię kontakt z pacjentem, rozmowę i zrozumienie jego potrzeb. Prywatnie jest otwartą osobą, która uwielbia podróże, zwiedzanie, dobre jedzenie i poznawanie nowych ludzi.
- Kategoria WSPARCIE TRANSPLANTACJI - Alicja Patoła, Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK
Magister pielęgniarstwa i magister pedagogiki o specjalności edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Obecnie pracuje jako pielęgniarka koordynująca w Klinice Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej. Od roku 2001 jest zaangażowana w działalność w obszarze transplantacji, jako koordynator pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, a od roku 2018 również jako koordynator pobierania i przeszczepiania nerek od dawców żywych. W roku 2012 ukończyła szkolenie podyplomowe dla koordynatorów transplantacyjnych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Od wielu lat z powodzeniem łączy pracę w obszarze pielęgniarstwa i transplantacji. Jest współautorką poradnika - Transplantacja nerki od dawcy żywego. O pracy w dziedzinie transplantacji mówi: to dla mnie duże wyzwanie i odpowiedzialność, ale też pasja i ogromna satysfakcja z udziału w procesie przywracania zdrowia i życia.
- Kategoria NAGRODA SPECJALNA - Fundacja DKMS
To największy Ośrodek Dawców Szpiku - od 2008 roku realizuje swoją misję, którą jest znalezienie zgodnego dawcy szpiku dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako organizacja pożytku publicznego. Pierwszy dawca zarejestrował się w 2009 roku, a dzisiaj baza Fundacji liczy już ponad 2 000 000 dawców potencjalnych i blisko 15 000 dawców faktycznych. Żeby jeszcze lepiej i bardziej kompleksowo wspierać osoby chorujące na nowotwory układu krwiotwórczego, a także polskie szpitale, w których Ci pacjenci są leczeni, od 2018 roku Fundacja DKMS realizuje Program Rozwoju Hematologii i Wsparcia Pacjentów. To projekt, który nie tylko wspiera, ale także zmienia polską hematologię i naukę. Obecnie w Fundacji pracuje blisko 160 osób, które każdego dnia niosą pomoc i szerzą misję Fundacji.
Gratulujemy!
Fot. Sylwia Mierzewska UCK
Dodano: 21.05.2025 r.