Rozstrzygnięcie konkursu NIL IN „Wdrożenie Innowacji w Opiece Zdrowotnej”
Poznaliśmy wyniki konkursu Naczelnej Izby Lekarskiej „Wdrożenie Innowacji w Opiece Zdrowotnej”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 21 listopada br. w Warszawie siedzibie NIL w Warszawie, w trakcie której przedstawiono laureatów. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku zostało docenione w dwóch kategoriach.
Lekarka Ewa Pawłowska z Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK nominowana była w kategorii Innowator/Innowatorka i znalazła się, tak jak przedstawiciele szpitala w innych kategoriach, w finałowej dziesiątce. Nominacja dotyczyła aplikacji HORUS.
O aplikacji HORUS
System zdalnego monitorowania pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym, opracowany przez lek. Pawłowską pozwala nie tylko utrzymać kontakt między pacjentem a onkologiem pomiędzy zaplanowanymi ambulatoryjnymi wizytami, ale również umożliwia szybsze wykrywanie wznów nowotworu. Aplikacja HORUS udostępnia cotygodniowe ankiety, których wyniki analizowane są w czasie rzeczywistym, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów umożliwia wdrożenie wcześniejszej diagnostyki i leczenia. Skorzystać z niego mogą pacjenci przebywający pod opieką Poradni Onkologicznej Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK w Gdańsku.
Rak płuca należy do najczęstszych nowotworów w Polsce, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Blisko 75% przypadków diagnozowanych jest w zaawansowanych stadiach. Niestety, pomimo nowoczesnych terapii, wznowy nowotworu są relatywnie częste.
Europejskie badania z 2017 r. potwierdzają, że chorzy na raka płuca, którzy po zakończeniu standardowego leczenia używają aplikacji do monitorowania samopoczucia, mają istotnie poprawione wyniki przeżyć. Jak podkreśla lek. Pawłowska, to była inspiracja do tego, by rozpocząć prace nad systemem możliwym do wdrożenia w polskich warunkach.
UCK zostało również podwójnym finalistą w kategorii szpitalnictwo z racji na korzystanie z innowacyjnych systemów informatycznych, które zapewniają realne wsparcie personelu szpitala. W tej dziedzinie szpital reprezentował Mariusz Budzisz, kierownik Sekcji Systemów Informatycznych i Wsparcia UCK. Jeden z wyróżnionych programów – SorBan – dostarcza kompleksową informację o pacjentach Klinicznego Oddziału Ratunkowego, monitorując i alertując najważniejsze zdarzenia medyczne. Drugi – HosPanel – zapewnia ciągłość działania oraz mobilny dostęp do danych o pacjencie w każdym pomieszczeniu, wspomagając m.in. zespołu terapeutyczne.
Do udziału w konkursie zaproszono przedstawicieli placówek instytucji publicznych i prywatnych, towarzystw naukowych, uczelni i innowacyjnych producentów technologii, w tym lekarzy, personel medyczny, ekspertów ds. nowych technologii. Członkowie kapituły konkursowej oceniali uczestników konkursu pod względem m.in.: innowacyjności rozwiązania, skuteczność wdrożenia innowacji oraz potencjału wdrożeniowego technologii w innym podmiocie leczniczym, systemie lub kraju.
Inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. To wskazuje, jak ważne w dalszym rozwoju jednostek ochrony zdrowia są innowacja, cyfryzacja i nowoczesność.
Szczegółowe informacje o konkursie znaleźć można na stronie NIL.
fot. Karolina Bartyzel/NIL
Dodano: 29.11.2024 r.