O kluczowej roli współpracy – konferencja „Zdrowe pomaganie”
6 listopada 2024 odbyła się konferencja „Zdrowe pomaganie” dla organizacji NGO działających w ochronie zdrowia. „Organizacje pozarządowe towarzyszyły nam we wszystkich trudnych momentach ostatnich czasów. Zawsze możemy na państwa liczyć i zawsze czujemy życzliwość i wsparcie z państwa strony” – podkreślał dr Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, które razem z Miastem Gdańsk zorganizowało to wydarzenie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji z całej Polski.
Organizacje pozarządowe wspierają wiele szpitali w Polsce, jeśli nie wszystkie. Powstają często na bazie osobistych doświadczeń, więc patrzą na potrzeby pacjenta inaczej, są bliżej chorych. Mimo że znajdziemy je niemalże w każdym szpitalu w Polsce, bywają niewidoczne dla postronnego obserwatora. Ukryte w szpitalnych murach, skupione na działaniu, nie zawsze komunikują swoją obecność na zewnątrz. Wsparcie stowarzyszeń i fundacji, poczynając od zajęć rekreacyjnych aż po materialne darowizny, jest nieocenione. Pełnią ważną rolę w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Ideą konferencji „Zdrowe pomaganie” było umożliwienie stowarzyszeniom i fundacjom zaprezentowanie swojej działalności, wymiana doświadczeń, ale też znalezienie obszarów współpracy.
- Ważne jest, aby wspólnie wypracowywać nowe metody, nowe projekty i działania, którymi możemy zabezpieczać mieszkanki i mieszkańców Gdańska, możemy realizować programy, które będą oddolne, które będą też trafiały w te miejsca, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. A kto, jak nie państwo, aktywistki i aktywiści działający w organizacjach pozarządowych, wiecie najlepiej, jak taką pomoc lokalnie realizować – mówiła w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz Katarzyna Ziemann, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
- Jako rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mam ogromną świadomość i chciałbym w tym miejscu zadeklarować, że także w ramach realizacji tak zwanej swojej trzeciej misji – wpływu na społeczeństwo – jesteśmy gotowi do współdziałania także we wszelkich obszarach, szczególnie tych, które dotyczą ochrony zdrowia – podkreślał prof. Michał Markuszewski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Kształcimy i chcemy kształcić nadal wybitnych specjalistów, ekspertów w systemie ochrony zdrowia, lekarzy, pielęgniarki, położne, farmaceutów, ratowników, ale chcemy przede wszystkim wykształcać pewne zrozumienie dla problemu drugiego człowieka.
Istnieje wiele bardzo różnych obszarów opieki zdrowotnej, które wymagają zaopiekowania, a których sobie nawet nie uświadamiamy, nie doświadczając bezpośrednio danego problemu. Świetnym przykładem na zróżnicowane potrzeby pacjentów były prezentacje w pierwszej części konferencji. W panelu o symbolicznym tytule „5 slajdów w 5 minut” o swojej działalności opowiedziało kilkanaście różnych organizacji. Wysłuchaliśmy historii na temat m.in. edukacji i profilaktyki zdrowotnej, ale też osobistych doświadczeń chorych czy ich rodziców, które były przyczynkiem do powstania fundacji lub stowarzyszenia. Oprócz organizacji typowo pacjenckich wybrzmiał również głos przedstawicieli lekarzy, którzy obserwując sytuację w swoich klinikach, diagnozując potrzeby wychodzące poza możliwości szpitala, zdecydowali się założyć stowarzyszenia wspierające konkretne jednostki. O działalności Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oraz Stowarzyszenia Gdańskiej Onkologii opowiedzieli odpowiednio prof. Jan Skokowski i prof. Jacek Jassem.
Podsumowaniem prezentacji była debata, moderowana przez Agnieszkę Michajłow, podczas której zastanawiano się nad rolą organizacji pozarządowych w systemie ochrony zdrowia w Polsce.
- Organizacje pozarządowe towarzyszyły nam we wszystkich trudnych momentach ostatnich czasów, czy to w momencie, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie lub kiedy rozpoczęła się pandemia Covid-19. Na początku chaotyczne działania administracji publicznej zostały wsparte przez organizacje pozarządowe i w cywilizowany sposób udało nam się udzielić pomocy potrzebującym chorym. Zawsze możemy na państwa liczyć i zawsze czujemy życzliwości i wsparcia z państwa strony. Chcielibyśmy też, żeby wytworzyło się pewne środowisko, żebyśmy się poznali, wymienili pewne pomysły. To jest inspirujące, to nam pomoże w rozwoju i też w zrozumieniu pewnych potrzeb – powiedział Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Marta Czyż Taraszkiewicz, prezes Fundacji z Pompą wspominała powstanie prowadzonej przez siebie organizacji: - Zaczęło się od choroby syna. Na początku działaliśmy skromnie, przy oddziale hematologii dziecięcej UCK, z biegiem czasu nasza działalność się zwiększała. Od 2021 roku, od remontu Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii, wspieramy całą klinikę, mamy poparcie dyrekcji. Udało nam się różne środowisk zintegrować, nasza współpraca wygląda dobrze, realizujemy kolejne projekty.
Przedstawiciele NGO chcą mieć realny wpływ na sytuację pacjenta. Posiadając wiedzę zdobytą na podstawie własnego doświadczenia pacjenckiego, starają się o dojście do głosu zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, gdzie już w niektórych obszarach zyskują możliwość współdecydowania.
- Uznanie organizacji pacjenckich za partnera w wymianie wiedzy i doświadczeń to podstawa - dodał Tomasz Grybek z Fundacji Bohatera Borysa. - Pacjenci, szczególnie w chorobach rzadkich, są ekspertami w swojej dziedzinie, warto z tego korzystać. Bez zaufania i budowania partnerstwa nie da się dobrze współdziałać. Współdzielone przywództwo, czyli współdecydowanie NGO, to konieczność. A my, przedstawiciele organizacji pozarządowych, sami musimy nauczyć się funkcjonować w partnerstwie, na równi.
- Działamy wspólnie z NGO. Musimy się znać, identyfikacja potrzeb jest niezmiernie potrzebna, a organizacje pozarządowe najszybciej je identyfikują. Musimy znaleźć platformę, na której możemy się spotykać, a rolą miasta jest stworzenie takiej przestrzeni – zaznaczył Marek Jankowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.
Na koniec konferencji wysłuchaliśmy dwóch wykładów. Jednym z kluczowych tematów w organizacji pozarządowej jest znalezienie finansowania na wdrażane projekty. O pułapkach „grantozy” i alternatywnych sposobach na pozyskanie pieniędzy opowiadała Marta Dietrich z Fundacji RC, partnera wydarzenia, podczas wykładu „Fundraising - sposób na zdrowe relacje z finansami organizacji”. Natomiast wiedzą na temat wdrażania projektów, które będą nie tylko innowacyjne, ale też dobrze przemyślane, dopasowane do odbiorcy dzieliła się Natalia Siuda z Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation.
Lista stowarzyszeń, które zaprezentowały swoją działalność: Fundacja Pomorski Dom Nadziei, Fundacja Transplantacja LIVERstrong, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Fundacja z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką, Fundacja Toczeń Polska, Fundacja OmeaLife, Pomorskie Stowarzyszenie Chorych Na Nowotwory Głowy i Szyi, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Hospicyjna, Stowarzyszenie Gdańskiej Onkologii, Stowarzyszenie "Przyjazna Dłoń", Stowarzyszenie Różowy Motyl, Stowarzyszenie Miastenia Gravis FACE to FACE, Alivia, Bohater Borys, Parkinson w Oliwie - Park On, Fundacja StwardnienieRozsiane.info.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Rzecznika
Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Pomorskiego, Wojewody Pomorskiego, Rektora
Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Związku Uczelni Fahrenheita oraz Polskiej
Unii Szpitali Klinicznych oraz patronatem medialnym Radia Gdańsk i TVP3 Gdańsk.
Relację z konferencji można obejrzeć poniżej:
Fot. Sylwia Mierzewska UCK
Dodano: 14.11.2024 r.