Karnawałowy koncert orkiestry dętej w UCK
Trzeci już koncert z cyku „aMuz w UCK. Muzyka bez recepty” odbył się 23 stycznia 2024 r. Tym razem dla pacjentów i pracowników szpitala zagrał Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych pod kierownictwem Tadeusza Kassaka.
Szpital to miejsce walki o zdrowie pacjentów. Czasem wystarczy jednodniowa hospitalizacja, czasem konieczny jest wielotygodniowy czy nawet wielomiesięczny pobyt. W każdym przypadku przyda się chwila oderwania od szpitalnej rzeczywistości, stąd pomysł na współpracę z Akademią Muzyczną w Gdańsku.
23 stycznia 2024 r. dla pacjentów i pracowników szpitala zagrał Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych pod kierownictwem Tadeusza Kassaka - doświadczonego kameralisty, wykładowcy w klasie puzonu i kompozytora, który jest autorem aranżacji wykonanych w UCK utworów. Usłyszeliśmy m.in. popularne motywy filmowe pochodzące z kompozycji Ennio Morricone. Piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej zaśpiewała Aneta Bartnik. Nie zabrakło też dynamicznej uwertury z operetki "Lekka kawaleria" Franza von Suppé, a także "Marsza weselnego" Felixa Mendelssohna (ze "Snu nocy letniej"), którego skróconą wersję wszyscy znamy ze ślubów. Tym razem mogliśmy przekonać się, jak brzmi w oryginale.
Liczba osób zgromadzonych na widowni koncertu jasno dowodzi, że tego typu inicjatywa ma sens. Wśród słuchaczy znaleźli się pacjenci w trakcie hospitalizacji, czekający na wizytę w poradni czy do rejestracji.
- To mój pierwszy pobyt w szpitalu i od razu trafiłam na taki koncert. Jestem naprawdę wzruszona i chętnie przyjdę na kolejny – mówi pani Barbara, pacjentka jednej z klinik UCK.
Z występu, w miarę możliwości, skorzystali również pracownicy szpitala, zatrzymując się tak długo, na ile pozwoliły im na to obowiązki służbowe. W szczytowym momencie zajęte były nie tylko wszystkie krzesła, lecz także przestrzeń za nimi, gdzie publiczność oglądała występ na stojąco. Niektórzy skorzystali ze znajdujących się na wyższych piętrach galerii.
Koncertowi towarzyszyli studenci ze SKN Psychologii Zdrowia GUMed, organizatora kampanii “Przytul Styczeń”. Akcja trwa przez cały miesiąc i ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest troska o nasze zdrowie psychiczne. W ramach inicjatywy odbywają się m.in. webinary i warsztaty. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/skn.psychologii
Dodano: 26.01.2024 r.