Mleko matki to najlepszy pokarm dla nowo narodzonych dzieci.
W ramach Kliniki Neonatologii UCK działa Bank Mleka Kobiecego, stanowiący znakomite dopełnienie opieki okołoporodowej. Banki, otwierane na całym świecie, dają szansę karmienia mlekiem naturalnym mamom, które z przyczyn losowych, choroby lub przyjmowanych leków nie mogą samodzielnie karmić swojego dziecka.
Najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko własnej mamy. Oczywiście najlepiej, gdy jest podane od razu po ściągnięciu lub bezpośrednio z piersi. Jeśli nie ma takiej możliwości, noworodek, a w szczególności wcześniak, powinien otrzymać mleko kobiece z Banku Mleka, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. To mleko przebadane, pasteryzowane, optymalne składem.
Zanim mleko trafi do małych pacjentów, jest poddawane wnikliwej analizie, aby spełniało wszelkie wymogi bezpieczeństwa.
W inicjatywę stworzenia Banku Mleka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym włączyła się ogólnopolska Fundacja Banku Mleka Kobiecego, której misją jest promowanie w środowisku medycznym oraz wśród rodziców idei dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Fundacja współpracuje z ekspertami z dziedziny neonatologii, fizjologii żywienia, doradcami i konsultantkami laktacyjnymi, bierze czynny udział w pracach Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka (ang. EMBA).
Wyposażenie Banku Mleka o wartości ponad 1 mln złotych zostało zakupione dzięki wsparciu Fundacji Banku Mleka Kobiecego oraz Ministerstwa Zdrowia
W Klinice Neonatologii UCK hospitalizowane są noworodki, które wymagają specjalistycznej opieki, w tym wcześniaki urodzone nawet w 25. tygodniu ciąży (rocznie rodzi się tutaj ok. 10% wcześniaków), a więc te grupy pacjentów, dla których pokarm kobiecy jest szczególnie cenny.