Centrum CHORÓB Piersi
Ideą działania personelu zaangażowanego w diagnostykę i leczenie chorób piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku jest prowadzenie tej diagnostyki i leczenia według najlepszych wzorców europejskich i światowych. Dlatego stworzyliśmy Centrum Chorób Piersi – strukturę, która pozwoli na sprawną diagnostykę wszelkich schorzeń piersi i optymalne leczenie tych, które tego wymagają.
Centrum ma pełne możliwości kompleksowego prowadzenia chorych od momentu wykrycia guza w piersi, poprzez całe złożone leczenie onkologiczne i w trakcie kontroli po jego zakończeniu. Kliniki i Zakłady UCK należą do czołowych jednostek w dziedzinie diagnostyki, leczenia i badań naukowych dotyczących raka piersi w Polsce i w Europie. Specjaliści zatrudnieni w Centrum tworzą krajowe i międzynarodowe standardy leczenia tego nowotworu.
W ramach kompleksowej opieki chorzy mają dostęp do nowoczesnych metod diagnostycznych – biopsji mammotomicznych (VABB – vacuum assisted breast biopsy), mammografii rezonansem magnetycznym oraz badań izotopowych (PET-TK). Celem postawionym przez Centrum Chorób Piersi jest, aby cała diagnostyka zmian w piersi i w regionalnych węzłach chłonnych u pacjentki z podejrzeniem nowotworu piersi wykonywana była podczas jednej wizyty. W ten sposób czas do rozpoznania histopatologicznego i określenia zaawansowania choroby skraca się do około tygodnia.
Wszyscy chorzy z ustalonym rozpoznaniem nowotworu złośliwego objęci są opieką zespołu wielodyscyplinarnego (konsylium). Podczas konsylium podejmowane są decyzje dotyczące strategii leczenia, w tym kwalifikacja do odpowiedniego zabiegu chirurgicznego czy przedoperacyjnego leczenia systemowego (chemioterapii, hormonoterapii, leczenia ukierunkowanego molekularnie). Wszystkie decyzje podejmowane są przez interdyscyplinarny zespół złożony z Chirurga Onkologicznego, Onkologa Klinicznego oraz Specjalisty Radioterapii Onkologicznej, przy wsparciu specjalistów diagnostyki i świadomym udziale pacjentki. W razie potrzeby wyniki badań dodatkowych konsultowane są z Patologami i Radiologami specjalizującymi się w rozpoznawaniu chorób piersi. Koordynacją opieki zajmuje się Koordynator Pakietu Onkologicznego, a opiekunami i przewodnikami przez często trudne do zrozumienia zawiłości leczenia są wyspecjalizowane Pielęgniarki Senologiczne.
Chorzy i ich rodziny z wywiadem rodzinnym wskazującym na podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi mają zapewniony dostęp do Poradni Genetycznej. Dopełnieniem leczenia jest opieka Psychologa i Dietetyka. W razie potrzeby chore są również kierowane do specjalistów w zakresie rehabilitacji, zachowania płodności czy opieki paliatywnej.
Atutem naszego Centrum jest także wsparcie pacjentów przez Rehamanagera,
tj. specjalistę do spraw zarządzania kompleksową rehabilitacją. Rehamanager
pomaga pacjentom uzyskać świadczenia pieniężne, wsparcie instytucji i
organizacji pozarządowych, czy też orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Wspiera on także chorych i ich rodziny w rozwiązywaniu niemedycznych problemów
związanych z chorobą onkologiczną i funkcjonowaniem pacjenta w jego środowisku
- w domu i w pracy.
Pacjenci leczący się z powodu nowotworu piersi mogą skorzystać z poradnika, który zawiera niezbędne informacje dotyczące leczenia w naszym szpitalu.
STRUKTURA CENTRUM CHORÓB PIERSI UCK:
Poradnia Chorób Piersi UCK
Poradnia przeznaczona jest dla pacjentek, które wykryły zmianę w piersi i potrzebują porady lub wcześniej zdiagnozowano u nich łagodną zmianę w piersi wymagającą regularnej kontroli. Poradnia przyjmuje również pacjentów zdrowych, którzy chcą skontrolować swoje piersi oraz pacjentów, którzy uważają, że mogą być genetycznie obciążeni rakiem piersi.
Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, a następnie dokładnie bada piersi i pachy.
Poradnia Chorób Piersi UCK prowadzi program jednodniowej diagnostyki zmian w piersiach.
Jeśli lekarz potwierdzi obecność niepokojących zmian, w ciągu kolejnych 5 dni pacjent zostanie umówiony na tzw. jednodniową diagnostykę, podczas której wykonany zostanie szereg badań: mammografia, USG piersi i węzłów chłonnych, ewentualnie biopsja cienko- lub gruboigłowa. Oznacza to, że w przypadku wykrycia niepokojącej zmiany, badania niezbędne do ustalenia rozpoznania zostaną wykonane w ciągu jednego dnia, podnosząc komfort pacjenta i oszczędzając jego czas.
Oczywiście trzeba będzie kilka dni poczekać na wynik biopsji - nie jest możliwe uzyskanie go natychmiast. Jeśli zachodzi taka potrzeba, w kolejnym terminie wykonywane są dodatkowe badania celem określenia typu i zasięgu choroby.
Centrum Raka Piersi UCK
W przypadku rozpoznania nowotworu piersi pacjent trafia do Centrum Raka Piersi UCK, które oferuje kompleksowe leczenie, obejmujące opiekę wszystkich niezbędnych specjalistów, a także zaplecze pełnoprofilowego szpitala klinicznego.
Centrum Raka Piersi UCK zapewnia:
- szybką diagnostykę w zakresie radiologii, patomorfologii i genetyki,
- możliwość leczenia przez doświadczonych specjalistów z zakresu onkologii klinicznej, radioterapii, chirurgii onkologicznej,
- europejskie standardy leczenia i wysokiej klasy sprzęt medyczny,
- nowoczesne formy terapii m.in. zabiegi onkoplastyczne, znakowanie guza i węzłów chłonnych, amputacje piersi z jednoczasową rekonstrukcją, dostęp do nowoczesnych terapii systemowych w ramach programów lekowych i badań klinicznych, system chłodzenia skóry głowy zapobiegający wypadaniu włosów, nowoczesne techniki radioterapii
- komfortowe warunki pobytu i krótki czas leczenia,
- zgrany zespół pracowników medycznych: lekarze, dedykowane pielęgniarki, psycholog, dietetyk, rehamanager oraz przedstawiciele pacjentów dbający o poprawę jakości i komfort chorych w trakcie leczenia.