Dokumenty potrzebne w szpitalu
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
- książeczka ciążowa (karta przebiegu ciąży + oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh)
- wszystkie wyniki badań przeprowadzonych w okresie ciąży
- opisy ewentualnych konsultacji (kardiologiczna, stomatologiczna, internistyczna itp.)
- wypisy z wcześniejszych pobytów w szpitalu
- plan porodu (jeśli posiadasz)
- inne dokumenty wskazane przez lekarza
Skierowanie do szpitala
Do porodu fizjologicznego nie jest potrzebne skierowanie. Skierowanie wymagane jest w przypadku planowego cesarskiego cięcia, które powinno zawierać wskazanie uzasadniające celowość wykonania operacji.
Niezbędne wyniki badań z okresu ciąży
Oprócz standardowego zestawu badań, które powinna okazać każda rodząca, proszę pamiętać o dołączeniu wszelkiej innej dokumentacji medycznej. Jeśli podczas ciąży leczyła się Pani u lekarza specjalisty albo leżała w szpitalu – to taką dokumentację także powinna Pani dołączyć.
- grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał)
- HIV - wykonane w ciąży
- HCV - wykonane w ciąży
- HBs Ag - wykonane w ciąży
- WR - wykonane w ciąży
- wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35. tygodniu ciąży
Plan porodu
Plan porodu to dokument, w którym rodząca zawiera wszystkie swoje oczekiwania związane z porodem. Ważne jest, aby pisząc plan porodu, na spokojnie odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące m.in.: oczekiwań, potrzeb w trakcie i po porodzie. W przypadku porodu rodzinnego warto zaangażować partnera do wspólnego tworzenia planu. Podczas spotkania z lekarzem prowadzącym lub położną będzie Pani miała okazję otrzymać odpowiedź na nurtujące pytania.
Ważne informacje
Do wypełnienia formalności przed porodem niezbędne są dane:
- numer NIP pacjentki, numer PESEL
- adres zamieszkania pacjentki,
- numer NIP pracodawcy pacjentki,
- nazwa, adres oraz NIP pracodawcy ojca dziecka,
- dokładne dane (imię, nazwisko, adres, telefon) osoby, którą należy powiadomić w razie konieczności.
Powyższe dane są niezbędne do wystawienia zwolnienia lekarskiego i zaświadczenia, które upoważnia do otrzymania urlopu macierzyńskiego.
Poród z osobą towarzyszącą
W czasie porodu na sali porodowej może być obecna wybrana przez Panią osoba towarzysząca - mąż, partner, przyjaciółka, siostra czy mama - jej pobyt jest bezpłatny.
Poród z osobą towarzyszącą to idealne wyjście dla mam, które chcą pogodzić fachową opiekę medyczną z pragnieniem intymności i obecnością bliskiej osoby podczas narodzin dziecka.
Wybór położnej środowiskowej
Jeszcze przed porodem należy dokonać wyboru położnej środowiskowej, której zadaniem będzie opieka poporodowa nad pacjentką i nowo narodzonym dzieckiem, oraz wybrać lekarza pierwszego kontaktu dla dziecka (poradnia POZ). Należy przygotować ich dane: adres, telefon i nazwę POZ, dzięki którym szpital będzie mógł zgłosić im fakt porodu.