Nowoczesny system laserowego usuwania elektrod
W Klinice Kardiologii i Elektroterapii Serca został uruchomiony nowoczesny system do laserowego usuwania wrośniętych elektrod stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów serca, czyli urządzeń elektronicznych wszczepianych pacjentom z zaburzeniami rytmu.
Zarówno stymulatory - implantowane pacjentom ze zbyt wolną akcją serca, jak i defibrylatory - wszczepiane osobom zagrożonym nagłym zgonem z powodu bardzo szybkich rytmów, działają m.in. dzięki specjalnym elektrodom doprowadzającym impulsy elektryczne z korpusu aparatu umieszczanego w okolicy podobojczykowej do serca. Elektrody podczas implantacji wprowadzane są poprzez żyły. Po wielu latach dochodzi zazwyczaj do ich zniszczenia i dysfunkcji. Rozwiązaniem jest wymiana takiej elektrody na nową. Także w przypadku zakażenia elektrod zachodzi konieczność ich usunięcia. Zwykle są mocno wrośnięte w ścianę naczynia i w struktury serca, w tej sytuacji pomocny jest laser, taki jak aparat firmy Spectranetics, który zakupiono w ramach programu Polkard.
Pierwsze zabiegi zostały wykonane 5 i 6 marca 2018. Metoda laserowego usuwania elektrod jest obecnie najnowocześniejszą na świecie i najbardziej skuteczną, jest jednak obarczona także największym ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań. Z tego powodu stosowanie jej jest możliwe wyłącznie w pełnym zabezpieczeniu kardiochirurgicznym.
Zabiegi w Gdańsku przeprowadził zespół elektrofizjologów: dr n. med. Maciej Kempa oraz dr n. med. Szymon Budrejko przy udziale kardiochirurga dr. hab. med. Rafała Pawlaczyka. Procedury wykonane były na bloku operacyjnym Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego. W zabiegach uczestniczył światowej sławy specjalista w dziedzinie usuwania elektrod dr Charles Kennergren z Goeteborga. Trzej operowani pacjenci czują się dobrze i zostali już wypisani z Kliniki.
Poza Gdańskiem podobne systemy działają od kilku tygodni w ośrodku poznańskim i lubelskim.