Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) – od 1 grudnia 2018 r.
Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko w formie elektronicznej. E-ZLA wystawione przez lekarza natychmiast trafia do ZUS, a ZUS udostępnia je pracodawcy i pacjentowi.
Jak to działa?
Jeżeli Twój pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), to ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich swoich pracowników. Gdy lekarz wystawi Ci takie zwolnienie, nie musisz dostarczać go pracodawcy. E-ZLA zostanie przesłane do niego automatycznie.
O tym, czy Twój pracodawca ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich na PUE ZUS, powinieneś dowiedzieć się od niego. Wie o tym również lekarz, który wystawia elektroniczne zwolnienie lekarskie.
Wystawione zwolnienie lekarskie możesz zobaczyć na swoim profilu na PUE ZUS (www.zus.pl). Nie musisz więc prosić lekarza, żeby wydrukował Ci zwolnienie.
Co w przypadku, gdy pracodawca nie ma dostępu do e-ZLA?
Jeśli Twój pracodawca nie ma dostępu do e-ZLA (nie ma swojego profilu na PUE ZUS), nie można przekazać mu tego dokumentu elektronicznie. W takiej sytuacji lekarz musi Ci wręczyć wydruk zwolnienia, które wystawił elektronicznie (wydruk e-ZLA). Ten wydruk musisz dostarczyć swojemu pracodawcy. O tym, że potrzebny jest Ci wydruk e-ZLA, lekarz będzie wiedział z systemu, w którym wystawia zwolnienia. Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza.
Profil na Platformie Usług Elektronicznych można założyć na stronie www.zus.pl.
Więcej informacji o e-ZLA: www.zus.pl/ezla