Asystent lekarza w centrum uwagi – podsumowanie ogólnopolskiej konferencji w Gdańsku
W dniach 29-30 maja 2025 r. w audytorium im. prof. Zdzisława Kieturakisa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Asystent Lekarza Oddziału Ratunkowego.
Organizatorami spotkania byli Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku i Gdański Uniwersytet Medyczny. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska.
Na zaproszenie organizatora – prof. Mariusza Siemińskiego, ordynatora Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK – odpowiedziało szerokie grono przedstawicieli środowiska medycznego z całej Polski. W konferencji uczestniczyli ordynatorzy SOR, koordynatorzy asystentów oraz sami asystenci lekarza.
Podczas dwudniowego wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać licznych wykładów i paneli poświęconych organizacji, strukturze i finansowaniu pracy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, a także wyzwaniom, z jakimi mierzą się zarówno kierownictwa szpitali, jak i same oddziały.
W ramach konferencji odbyła się również otwarta dyskusja, podczas której byli i obecni asystenci lekarza dzielili się swoimi osobistymi refleksjami na temat tej roli w systemie opieki zdrowotnej. Swobodna forma rozmowy pozwoliła na szczere wypowiedzi dotyczące zarówno sukcesów, jak i trudności w pracy. Uzupełnieniem tych wypowiedzi były głosy przedstawicieli innych grup zawodowych – lekarzy, ratowników medycznych oraz ordynatorów – którzy przedstawili swoją perspektywę na temat współpracy z asystentami. Ich spojrzenie pozwoliło lepiej zrozumieć znaczenie tej funkcji w kontekście zespołu oddziału ratunkowego i szerzej – funkcjonowania całego szpitala.
Istotną część programu stanowiły także panele dyskusyjne, w których aktywnie
poruszano trudne i aktualne tematy. Przez cały czas dało się odczuć
zaangażowanie uczestników, ich troskę oraz chęć wspierania rozwoju młodych
pracowników w systemie ochrony zdrowia.
– W tych wszystkich dyskusjach musimy pamiętać, że nie oferujemy studentom
odpłatnych praktyk, lecz miejsce pracy, za które biorą odpowiedzialność –
podkreślał Piotr Ciborski, zastępca Dyrektora Naczelnego ds. Personalnych UCK.
Wnioski płynące z konferencji wyznaczają kierunek dalszych działań na rzecz
rozwoju zawodu asystenta lekarza, jednocześnie wskazując na rosnącą potrzebę
wprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych.
fot. Sylwia Mierzewska/UCK
Dodano: 4.06.2025